INSTAGRAM

Blog

Öncelikle, konsantrasyonumuzu ve odaklanmamızı arttır, sonrasında zihnin ve bedenin gevşemesini sağlar, daha sonrasında da alabilmemiz için kalbin açmasını ve en önemlisi de bilinç ve bilinç altı arasındaki bağlantıyı kurabilmemizi sağlarlar.

 

Ruhsal bağlantımızı kuvvetlendirmek için kendi titreşimimize en uygun olan bitkiyi (tütsü) veya uçucu yağı bulmak çok önemlidir ve bu da en çok kendi kendimizin, vücudumuzun, zihnimizin ve ruhumuzun hissedebileceği bir şeydir.

Aşağıda dünyada çeşitli kültür, din, ritüel ve seremonilerde kullanılan bitki ve uçucu yağları göreceksiniz ama sizinki bunlardan apayrı başka bir bitki de olabilir tabii.

Ruhsal bağlantıyı kuvvetlendiren uçucu yağlar :

Reçineler :

Frankincense (günlük), Myrrh (mür), Peru Balsamı, Patchouli, Aselbent  (benzoin)

Ağaçlar :

Sedir, Selvi, Ardıç, Çam, Defne, Gül Ağacı, Sandal Ağacı, Ladin, Göknar, Kafur

Otlar :

Biberiye, Adaçayı, Zufa Otu, Fesleğen, Myrtle, Marjoram (bir kekik cinsi)

Çiçekler :

Gül, Portakal Çiçeği (neroli), Yasemin, Nergiz (calendula), Papatya

Kökler :

Zencefil, Vetiver (Kabe Samanı), Spikenard (Hint Sümbülü)

Baharatlar :

Tarçın, Karanfil, Küçük Hindistancevizi (Nutmeg), Karabiber

Meyveler :

Ardıç Meyvesi, Limon , Portakal

Spiritüel olarak, ağacın sızan kanı olarak düşünülen reçineler yüzyıllar boyunca tütsü olarak kullanılmıştır; frankincense ve myrrha Hristiyan geleneğinde kiliselerde hala yakılmakta olup, benzoin daha çok Asya kıtasında, Hindistan ve Malezya’da kullanılmaktadır.

Çiçek kokularının genellikle melek enerjilerini çektiğine inanılır, Yatarken yastığınıza damlatacağınız birkaç damla uçucu yağ, yatarken niyet ettiğiniz sorunun cevabını almanızı kolaylaştırır, dua ederken avuçlarımızın içerisine koyacağımız birkaç damla yağ niyetimize çok daha fazla konsantre olmamızı sağlayıp, bağlantımızı kuvvetlendirir, tepe çakramıza süreceğimiz tatlı badem yağıyla karıştırılmış frankincense (günlük) uçucu yağı bu çakranın dönüş hızını dengeye getirir, meditasyon yaparken kullanacağınız ladin veya defne uçucu yağı süreci hızlandırır.

Bu bitkileri ateş elementiyle tütsü olarak yakıp kokusunun yapacağı etkiye kendinizi bırakabilir, uçucu yağlarını buhurdanlıkta yakabilir, koklayabilir, üzerinizde kokusunu taşıyan bir obje taşıyabilir, bir baz yağ ile karıştırıp vücudunuza sürüp kendinize bunu parfüm yapabilir ya da kalbinizden doğru olduğunu düşündüğünüz bambaşka bir yolla da kullanabiliriz… Ama ağza alınmadıklarını lütfen unutmayın.

Söyle derin bir nefes alın, cennetinizin kokusunu içinize çekin ve şükredin. Sonra da kendinizi mucizelerinize bırakın.

Aslı Bilgin

Leave a Comment: