Evde Doğal Temizlik

Evde Doğal Temizlik

Temiz olsun diye kimyasallarla dezenfekte ettiğimizi düşündüğümüz evimiz aslında bizi yavaş yavaş zehirliyor. Mutfak tezgahlarında kestiğimiz ekmeği, kenara bıraktığımız kaşığı, tezgahtaki suyu kuruladığımız temiz bezle sonradan sildiğimiz tabağı da düşünürsek bu malzemeleri aslında ağzımıza alıyor, evde soluk aldığımız her an havadan soluyor, ayağımızı bastığımız halıdan, parkeden, küvetten, dokunduğumuz masadan, vücudumuza alıyoruz.

Aslında tüm kimyasal temizleyicileri bir kenara bırakıp, sadece sirke, karbonat, boraks, arap sabunu veya kastil sabun kullanarak ve bunlara antibakteriyel, antimantar, antivirüs etkili uçucu yağlar ekleyerek tüm evimizi temizleyebiliriz.

Ayrıca çamaşır makinesinin yumuşatıcı bölümüne ve bulaşık makinanızın parlatıcı gözüne de sirke koyarak kimyasal deterjanların kalıntılarını üzerinden atmaya çalışabiliriz.

Günlük ev temizliği içinde olmasa da bizi zehirleyen naftalin, gümüş temizleyiciler, antialerjik spreyler gibi kimyasalları da unutmamak gerekir.

Oysaki, naftalin yerine sedir uçucu yağı damlatılmış ahşap plakalar, gümüş temizleyiciler yerine, karbonata damlatılmış limon yağı ile hazırlanmış bir karışım ve ev akarları için de ortamı, yatakları, çarşafları palmarosa veya okaliptüs ile hazırlanmış bir sprey ile kokulandırmak yeterli olacaktır.

İşte bir kaç pratik tarif:
Temel Lavabo Temizleyici
1⁄2 fincan sirke
1⁄4 fincan karbonat
3 damla lavanta, biberiye, limon veya portakal uçucu yağları

Ayna Temizleyici
1 1⁄2 fincan sirke
1⁄2 fincan su
8 damla narenciye uçucu yağı

Kuvvetli Tuvalet Temizleyici
1 fincan boraks
1 fincan beyaz sirke
10 damla lavanta uçucu yağı
5 damla limon uçucu yağı

Küf Engelleyici
1 !/4 fincan Beyaz Sirke
1⁄2 fincan su
5 damla tarçın
7 damla tea tree uçucu yağları

Bebek Çamaşırları
2 yemek kaşığı sıvı kastil sabun
1⁄4 fincan çamaşır sodası
1 fincan karbonat
1⁄2 fincan boraks

Lavanta uçucu yağı (opsiyonel)
Gümüş Parlatıcı
1 fincan karbonat
1 yemek kaşığı su
5-6 damla limon yağı