Organik Uçucu Yağlarımız Neden Organik?

Organik Uçucu Yağlarımız Neden Organik?

Homemade Aromaterapi olarak sizlere sunduğumuz tüm uçucu yağlarımız belki de birçoğunuzun çok iyi bildiği üzere organik. Bu, çok mutlu ve gururlu olduğumuz bir konu. Peki organik uçucu yağ ile organik olmayan uçucu yağ arasındaki fark nedir? Neden organik uçucu yağları tercih etmeliyiz?

Bitkiler uçucu yağları ısı değişiklikleri ve zararlıların istilalarından korunmak, polen taşıyıcıları kendilerine çekip üremek, iletişim kurmak, yaralarını iyileştirmek, bir nevi var olmaya devam edebilmek için üretirler. Bizler de bitkilerin uçucu yağ içeren yerlerinden distilasyon ve soğuk sıkma gibi yöntemlerle elde ettiğimiz güzel kokulu bu yağları Ruh - Beden - Zihin dengemizi sağlama ve koruma niyetiyle hayatlarımıza dahil ediyoruz.

Organik uçucu yağlar, tüm büyüme süreci boyunca pestisitlerden (zararlıları öldürmek için kullanılan kimyasal maddelerden), kimyasal gübrelerden, genetiği değiştirilmiş organizmalardan, antibiyotiklerden ve büyüme hormonlarından etkilenmemiş yani organik tarımla yetiştirilmiş bitkilerden elde edilirler. Organik tarım, sürdürülebilirlik için tasarlanmış bütüncül bir tarım sistemidir ve doğa ile bir arada var olmak için uyumlu bir ekosistem yaratmayı amaçlar.

Bizler bitkilerin güçlerini, ruhlarını şükran ve minnetle kendimize, ruhumuza, bedenimize katmaya ve onlarla bir olmaya niyet ederek uçucu yağları günlük hayatımızda sık sık kullanıyoruz. Onlar doğal ve organik ortamlarında güçlüler. Düşünsenize o bitki, o ağaç eğer bir böceğin istilasına uğramıyor, gövdesinde yapraklarında mantarlar üremesin diye ilaçlanıyor, kendi başına doğal ortamında var olma mücadelesi vermiyorsa salgıladığı uçucu yağlar ne o kadar güzel kokar ne de etkili olurlar. Keşke sadece daha hafif kokuyor ve daha az etki ediyor olsalar... Mesela narenciye uçucu yağları; meyvelerinin kabuklarının soğuk sıkımı ile uçucu yağlar elde edilirler. Kabuklardan arındırılamayan pestisitlerin, uçucu yağların içerisinde Avrupa Farmakopesi’nin kabul edilebilir bulduğu değer aralığından çok daha fazla miktarlarda bulunduğu çalışmalarla kanıtlanmıştır. Distilasyon yöntemi ile elde edilen uçucu yağların bir kısmında da bu değerin yüksek olduğu görülmüştür*. Bu da demek oluyor ki organik olmayan bir uçucu yağı kullandığımızda yüksek miktarda kimyasala maruz kalma ihtimalimiz çok fazla...

Homemade Aromaterapi olarak doğayı sömürmeden, ondan aldığımızı ona vererek şifasını paylaşmamız gerektiğini çok iyi biliyor ve her gün kendimize hatırlatıyoruz. Bu nedenle tüm uçucu yağlarımız organik, hepsi kontrollü, analizli ve izinli. Önce doğadan bizlere, bizlerden de sizlere ulaşıyorlar. Umuyoruz ki size de bize geldikleri kadar iyi gelsinler.

Uzm. Ecz. Cansın Gelişli

Referanslar
*B Klier , M Knödler , J Peschke , U Riegert , B Steinhoff (2015). Pesticide residues in essential oils: evaluation of a database. Pharmeur Bio Sci Notes 2015;2015:131-49.