Uçucu Yağlar

Uçucu Yağlar

Uçucu yağlar, bitkilerin kabuk, yaprak, meyve, çiçek, tohum, sap, kök gibi farklı bölümlerinden elde edilen, ruh, beden, zihin dengemizi sağlamaya yardımcı, 6000 yıllık bir geçmişe sahip olan olan aromaterapide kullanılan temel hammaddelerdendir.

Uçucu Yağların bitkilerin özü ve ruhu olduklarına inanıyoruz. Doğada var olmak ve korunmak için salgıladıkları kokunun çok yoğun özüdür, bu yüzden İngilizce ’deki ‘essential oil’ın karşılığı olan esansiyel yağ olarak da anılır. Beden ve zihni koku yolu ile uyararak bilinç altımıza ulaşır, bütünsel olarak dengede olmamıza katkıda bulunurlar.

Uçucu Yağlar geleneksel olarak su buharı distilasyonu yöntemi ile elde edilirler. Buna istisna, portakal ve bergamot gibi narenciyelerdir, bunların uçucu yağları meyvenin kabuklarının preslenmesi yöntemi ile elde edilir. 

Uçucu Yağlar hem çok kuvvetli hem de çok değerli oldukları için kullanılırken doğru doz çok önemlidir. Cildimize doğrudan sürülmeye uygun değildirler. Lavanta ve Tea Tree gibi birkaç istisna dışında bu güçlü içerikler, vücudumuza doğrudan uygulandığında tahrişe sebep olabilirler. Sabit Yağlarla doğru damla sayısı ile karıştırılıp cilde uygulanabilirler. Uçucu Yağlar doktor tavsiyesi olmadan asla ağza alınmamalıdırlar.  

Uçucu Yağları sadece güzel kokuları için kullanmayız. Ruh, beden, zihin dengemizi sağlayacak şifayı da yine bu yağların güzel kokularından alabiliriz. Her bitkinin farklı frekansı ve şifalı yönleri olduğu için faydaları da farklıdır. Uçucu Yağlar fiziksel bedenimize iyi gelirken ruhumuza ve zihnimize de iyi gelir, istenmeyen enerjileri temizler, çakralarımızı dengesine ulaştırmaya yardımcı olur. Bu anlamda günlük hayatımıza hem pratik yönleriyle hem de ruhani ve zihinsel şifaları ile dahil olurlar. Günlük Uçucu Yağı bizi negatif enerjilerden koruduğu kadar antiseptik özellikleriyle bakteri ve virüslere karşı da korunmaya yardımcı olur. Lavanta Uçucu Yağı vücudumuzun ve zihnimizin gevşemesini sağlayarak bizi uykuya da hazırlar. Ylang Ylang Uçucu Yağı dişil enerjinin yağı iken Patchouli Uçucu Yağı dişil ve eril enerjiyi dengeler. Limon Uçucu Yağı enerjimizi yükseltir ve havadaki kötü kokuları baskılayan ve güçlü antibakteriyel etkilerinden dolayı doğal ev temizliğinin olmazsa olmaz yağıdır. 

Homemade Aromaterapi olarak sizlere sunduğumuz tüm Uçucu Yağlarımız organik olmasından çok mutlu ve gururluyuz. Organik Uçucu Yağlar, tüm büyüme süreci boyunca pestisitlerden (zararlıları öldürmek için kullanılan kimyasal maddelerden), kimyasal gübrelerden, genetiği değiştirilmiş organizmalardan, antibiyotiklerden ve büyüme hormonlarından etkilenmemiş yani organik tarımla yetiştirilmiş bitkilerden elde edilirler. Bitkiler uçucu yağları ısı değişiklikleri ve zararlıların istilalarından korunmak, polen taşıyıcıları kendilerine çekip üremek, iletişim kurmak, yaralarını iyileştirmek, bir nevi var olmaya devam edebilmek için üretirler. Onlar doğal ve organik ortamlarında güçlüdürler. Düşünsenize o bitki, o ağaç eğer bir böceğin istilasına uğramıyor, gövdesinde yapraklarında mantarlar üremesin diye ilaçlanıyor, kendi başına doğal ortamında var olma mücadelesi vermiyorsa salgıladığı uçucu yağlar ne o kadar güzel kokar ne de etkili olurlar. Bizler bitkilerin güçlerini, ruhlarını şükran ve minnetle kendimize, ruhumuza, bedenimize katmaya ve onlarla bir olmaya niyet ederek Uçucu Yağları günlük hayatımızın her alanında kullanıyoruz.